Edukacinis užsiėmimas „Duonos kelias“

2019 m. vasario 7 d. Vilniaus lopšelio-darželio „Žvangutis“ priešmokyklinės „Ančiukų“ gr. ugdytiniai kartu su pedagogėmis Milda, Daiva ir auklėtojos padėjėja Jadvyga pėsčiomis vyko į Lietuvos nacionalinį muziejų.

Šiandieniams vaikams sunku įsivaizduoti ilgą duonos atsiradimo istoriją ant mūsų stalo. Tikriausiai kiekvienas iš jų net nesusimąstydamas pasakytų, kad duonos galima paprasčiausiai nusipirkti parduotuvėje.

Lietuvos nacionaliniame muziejuje priešmokyklinukai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Duonos kelias“, kur ne tik išgirdo, bet ir daug pamatė: apie duonos atsiradimą nuo rugių sėjos, pjūties, kūlimo, malimo, miltų sijojimo iki tešlos maišymo ir kepimo. Koks ilgas ir nelengvas duonelės kelias. Prireikia net vienerių metų, kol kvapnią ir gardžią duonelę galime pamatyti ant savo stalo. Vaikams buvo įdomu ir pjautuvą, ir spragilą rankose palaikyti, ir grūdus miltais paversti. „Miesteliuose ar kaimuose, kur nestovėdavo malūnai, moterys pačios rankinėmis girnomis maldavo grūdus. Kad sumaltų vieną kitą kilogramą miltų, šeimininkėms tekdavo kelias valandas akmenines girnas sukti“, – patikino muziejaus darbuotoja Alfreda.

Sumalus miltus, laikas ir tešlą maišyti, pašauti duoną į krosnį. O ližės sunkumėlis! Vos beišlaikė keli vaikai. Vaikai išsiaiškino, kad ližė – tai didelė mentė su kotu duonai pašauti į krosnį.

Nors duonos kepimas buvo tik imituojamas, vaikai buvo labai nustebę, kiek daug darbų reikia nudirbti. Ne veltui lietuvių liaudies išmintis mums primena, kad „verkia duonelė, tinginio valgoma“ ir kad „kas nedirba, mielas vaike, tam ir duonos duot nereikia“.

„Nudirbę darbus“, visi edukacinio užsiėmimo dalyviai pasivaišino gardžia duonele. „Senais laikais buvo tikėta, kad kas išmeta duoną, tas išmeta ir savo laimę“ – pasidalino Alfreda. „O kas yra laimė?“, – pasiklausė smalsūs priešmokyklinukai. „Laimė – tai, kai turi savo šeimą, duonos ant stalo ir kai mūsų šalyje – taika. Tai ir yra laimė“, – paaiškino vaikams muziejaus edukatorė.

Pasibaigus edukaciniam užsiėmimui, kelionė atgal į darželį neprailgo. Dalindamiesi išvykos įspūdžiais, vaikai linksmai klegėjo, džiaugėsi, kad Lietuvos nacionaliniame muziejuje dar apsilankys pavasarį ir dalyvaus edukaciniame užsiėmime „Vaikai ir žaislai“.

 

Priešmokyklinio ugdymo pedagogės Milda ir Daiva

Nuotraukos viešinamos tėvų (globėjų) sutikimu.